V současnosti, vzhledem k zuřící epidemii koronaviru, dopadá i na fotografickou práci řada omezení. Která to jsou a co je nutné dodržovat.

Nemocné nefotím

Zcela bez ohledu na vládní nařízení, prosím všechny svoje zákazníky, aby chodili na focení pouze zdraví. I kdybychom měli domluvený termín focení, raději mi zavolejte a změníme ho, pokud se budete cítit nemocní, nebo budete mít obavu, že se ve Vašem okolí vyskytl někdo nakažený koronavirem.

Udělám pro Vaše zdraví totéž a termín přesunu, budu-li se cítit nemocný.

Roušky

Během focení a to ani v ateliéru neplatí povinnost mít nasazenou roušku. Platné nařízení MZ ČR umožňuje si ji po dobu focení sundat. Což je při portrétním focení docela logické. Na téma roušek si dovolím mít několik praktických věcí

  • Pokud budete muset mít cestou na focení nasazenou roušku, zkuste si vzít volnější, která vám na obličeji neudělá otlaky. Otlačené gumičky vydrží na kůži hodně dlouho a nejsou hezké.
  • Během focení si roušku můžete sundat a sundám si ji i já. Jednak se mi s ní potí foťák a hlavně potřebuji s foceným udržovat kontakt a ukazovat mu, i svojí mimikou, správnou pózu.
  • Nemusíte se ale bát, při focení obvykle stávám 4 až 5 metrů od foceného. Obecně při focení nevstupuji do "osobního prostoru" focených.

Nouzový stav

Během aktuálně platného nouzového stavu (tj. od 5.října do 22.ledna 2021) platí další omezení. Nechci nikoho nabádat k jejich porušování, klidně počkám s focením i po ukončení nouzového stavu, ale pokud byste nutně potřebovali vyfotit, pak platí následující.

  • Ateliér jako provozovna poskytování služeb musí být zavřený a fotit v něm nemohu.
  • Focení v interiérech tak mohu nabídnout zákazníkům pouze v jejich vlastních prostorech. Zní to jako pitomost a je to tak - do mojí provozovny přijít nesmíte, ale já u Vás svou podnikatelskou činnost provozovat smím (neb to není - provozovna).
  • Pro focení připadá v úvahu i exteriér - rozumějte lesy a volná příroda. Tam omezení také nejsou. A i když se podzimní a zimní počasí zdá být nefotogenické, mohou v něm vzniknout pěkné fotky.

S ohledem na výše uvedená omezení a velkou dynamiku změn, mohu nabídnout pouze velkou shovívavost při změnách termínů a minimální uplatňování stornopoplatků. I platnosti dárkových poukazů hodlám řešit velkoryse. Prostě se hodně věcí bude dít pomalu.

Přeji všem pevné zdraví a dobrou náladu.

Previous Post